Trwa wczytywanie produktów
Darmowa przesyłka
Pełne wsparcie graficzne
Opieka konsultanta
Home / Pomoc / Słownik pojęć

Materiały i surowce

Jaka jest różnica pomiędzy papierem powlekanym, a niepowlekanym?
Papier powlekany (coated) ma nałożoną cienką powłokę kredową, która może być błyszcząca lub matowa. Powłoka ta nadaje papierowi gładkości, uwydatnia biel i zmiejsza chłonność farby w procesie druku. Na papierze powlekanym kolory są bardziej wyraziste. Papier niepowlekany (uncoated) nie posiada żadnej powłoki, jest bardziej naturalny i zwykle nie jest śnieżno-biały oraz gładki jak w przypadku papieru powlekanego.
Czy rodzaj papieru ma wpływ na kolor?
Tak, na papierach powlekanych kolory będą bardziej wyraziste i "żywe". Ten sam projekt graficzny drukowany na różnych rodzajach papierów będzie miał inne tonacje, zarówno w procesie druku systemem Pantone jak i CMYK.
Papier kraft, czyli jaki?
Papier kraft to papier siarczanowy, wytworzony z makulatury lub włokien celulozowych. Może być zarówno naturalny (eko-rązowy) jak i bielony. Charakteryzyje się zdecydowanie wyższą sztywnością i wytrzymałością w porównianiu do innych papierów np. papierów kredowych.
Czym jest laminat?
Laminat - błyszczący lub matowy - to cienka foliowa powłoka nanoszona w procesie produkcji bezpośrednio na zadrukowany papier. Zwiększa sztywność opakowania i zabezpiecza druk przed ścieraniem. W zależności od rodzaju, nadaje opakowaniom matowego lub błyszczącego wyglądu.
Jaka jest różnica pomiędzy papierem bibułkowym 17g, a prezentowym 28g?
Papier bibułkowy 17g jest lekko przezroczysty, idelany np. do wypełnień, znacząco podnosi estetykę pakowanych produktów. Papier prezentowy 28g to lekko grubszy papier nieprzeroczysty - dedykowany do pakowania upominków.
Czym charakteryzuje się papier spożywczy?
Papier spożywczy posiada atest do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jest nasączony roślinnym ekstarktem, który nie absorbuje tłuszczy i wody.
Z jakiego materiału wykonane są wstążki?
Oferujemy wstążki klasy Premium - polipropylenowe, drobno tkane. Posiadają delikatne obszycia na rantach i są barwione obustronnie. Można je ciąć nożyczaki pod ukosem. Wówczas nie będą strzępić się na końcach.
Czy końcówki sznurków do toreb są zabezpieczane przed rozdwajaniem?
Tak, polipropylenowe szurki do toreb są cięte na gorąco, a sznurki bawełniane posiadają platikowe końcówki. Taka forma wykończenia w 100% zabezpiecza uchwyty przed snuciem się i rozdwajaniem.

Druk i projektowanie

Co to jest CMYK?
To zestaw 4 podstawowych kolorów farb drukarskich (C-cyan, M-magenta, Y-yellow, K-black) stosowanych w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych, kserokopiarkach i innych urządzeniach).
Czym są kolory Pantone?
Pantone to firma, która opracowała paletę kolorów wykorzystywanych przy druku. Inaczej niż w przypadku CMYK, finalne kolory nie powstają przez nakładające się na siebie kolory podstawowe tj. cyan, magenta, yellow, black, ale są określone z góry i niezależne od siebie. Każdy kolor z palety barw Pantone ma przypisany numer i zgodnie ze specyfikacją składową danego koloru jest opracowywana farba, która następnie jest wykorzystywana do druku.
Jaka jest różnica pomiędzy Pantonem C i U?
Posiłkując się wzornikiem Pantone, można sprawdzić jak dany kolor Pantone (przykładowo czerwony Pantone 485) będzie wyglądał na papierze powlekanym (odpowiada temu nr Pantone 485 C) i na papierze niepowlekanym (nr Pantone 485 U). Mówiąc najprościej, Pantone 485 to jeden rodzaj farby, który będzie wyglądał różnie, w zależności od podłoża druku tj. papierów powlekanych i niepowlekanych.
Czym jest druk offsetowy?
Jest to technika druku na płasko na przystosowanych do tego celu maszynach poligraficznych - offsetowych, w których farba dzięki odbiciu jest przenoszona z matrycy aluminiowej na papier lub na inny materiał. Druk przenoszony jest na zasadzie przyciągania i odpychania oleistej farby. Matrycę pokrywa się substancją hydrofobą i oleofilną, która poprzez wyznaczone na matrycy miejsca będzie przenosić bądź odpychać farbę.
Jaka jest definicja druku fleksograficznego?
Druk fleksograficzny (inaczej fleksodruk, fleksografia) to technika druku za pomocą elestycznych i wypukłych form drukarskich, zazwyczaj wykonanych z polimeru. Wykorzystwana głównie przy nadruku rolowym. Tą techniką drukujemy papier spożywczy, papier prezentowy oraz papier bibułkowy.
Druk termotransferowy, czyli jaki?
Druk termotransferowy to technika druku, która wykorzystuje barwny nośnik, np. folię termotrasferową, przenosząc ją pod wpływem temperatury na materiał lub papier tzw. hot-stamping. Termotransferem drukujemy wstążki satyowe oraz dedykowane - np. złocone i srebrzone motywy na torbach papierowych oraz opakowaniach.
Czym jest laminowanie?
Laminowanie to proces, za pomocą którego nanosi się cienką warstę folii błyszczącej, matowej lub innej bezpośrednio na zadrukowany arkusz papieru.
Czym jest wybiórcze lakierowanie UV?
Jeśli zależy Ci, aby wybrany element wyróżniał się, sugerujemy uszlachetnić go lakierem UV. Możesz go wykorzystać np. przy torbach papierowych linii Premium z laminatem matowym i nanieść go na logotyp, slogan lub inny motyw. Finalnie, wybrany element będzie odznaczał się i lekko błyszczał. Im ciemniejsze tło opakowania, tym różnica będzie bardziej widoczna. Pod lakierowanie UV potrzebujemy oddzielny plik z jego projektem.
Co to są spady?
Spady to marginesy poza obszarem wykrojnika, które następnie są odcinane w procesie wykrawania. Pamiętaj, aby ustawić je podczas projektowania opakowań, jeśli chcesz, aby Twoje opakowanie zostało zadrukowane po całości - tzn. od spadu do spadu.
Czym jest apla?
Mówiąc najprościej, apla to tło Twojego opakowania.
Co to są krzywe?
Krzywe to pliki w wersji wektorowej. Pamiętaj, aby zawsze zamienić wszystkie czcionki na krzywe. W przeciwnym razie jest ryzyko, ze nasz program graficzny zamieni je na inne, zwykle podobne nie mniej jednak nie dokładnie takie same jak tego oczekujesz.
Jakie są najlepsze pliki do druku?
Jest ich naprawdę sporo odpowiednich. My jednak preferujemy te najbardziej popularne tj.: eps, cdr, ai, pdf lub mapy bitowe o rozdzielczości min. 300 dpi.