Słownik najważniejszych pojęć

Słownik najważniejszych pojęć

Interesują Cię odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania? Prosimy kliknąć TUTAJ

Jak zamawiać opakowania z firmowym nadrukiem? Prosimy kliknąć TUTAJ

 

Hot Foil Stamping

Termin realizacji: Czas biegnący od złożenia zamówienia i akceptacji projektu do finalnej realizacji dostawy.

Lakier UV wybiórczo: Technika uszlachetnienia druku stosowana w celu uzyskania błyszczącego efektu elementu graficznego na matowej powierzchni opakowania.

Hot foil stamping: Tłoczenie na gorąco folią (głównie złotą lub srebrną) w celu uzyskania efektu polaryzującego padające światło.

Folia soft touch: Aksamitna folia do uszlachetnień druku. Charakteryzuje się pogłębionym efektem matowym. Jest delikatna i jedwabista w dotyku. 

 

 

     

Zadruk sitograficzny: Technika druku pozwalająca na wykonanie nadruku na gotowych opakowaniach.

Pantone:  System identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Każdy kolor oznaczony jest numerem. Stosowany w celu dokładnego odwzorowania kolorów firmowych.

CMYK: Zestaw czterech kolorów farb drukarskich powszechnie stosowanych w druku wielobarwnym w poligrafii - jasnoniebieski (C -cyan), amarant (M - magenta), żółty (Y - yellow), czarny (K - blacK).

RGB: System składający się z z kombinacji trzech kolorów R-czerwony, G-zielony, B-niebieski. Stosowany głownie w informatyce. Odpowiada kolorystyce widocznej na ekranie monitora.

 

 

Pantone Matching System
Sznurek polipropylenowy do toreb papierowych

Polipropylen: To jeden z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na opakowaniach z tego tworzywa umieszcza się zwykle symbol PP.

Spad: To określenie stosowane przy projektowaniu i produkcji opakowań. To odległość pomiędzy linią cięcia a polem zadruku. Wymagany spad to 3 mm.

Logo na krzywych: Oznacza wykonanie rysunku w krzywych wektorowych (tzw. krzywe Beziera). Dzięki takiemu przygotowaniu rysunku m.in. zmiana rozmiaru nie powoduje utraty jakości. W szczególności loga firm wykonuje się właśnie na krzywych.

Bitmapa: Obraz w grafice rastrowej, w którym zakodowana jest wartość (kolor) każdego piksela. Do najpopularniejszych bitmapowych formatów plików należą bmp, gif, jpeg. 

     

 

LDPE: Skrót stosowany dla tworzywa sztucznego - polietylenu. LDPE to tworzywo sztuczne o małej gęstości w przeciwieństwie do HDPE, cechującym się gęstszą strukturą.

Juta: Włókno wytwarzane z łodyg rośliny juty. Wytworzona w procesie produkcyjnym tkanina cechuje się naturalnym i charakterystycznym splotem płóciennym.

GSM (g/m2): Waga materiału (papieru lub tkaniny) w przeliczeniu na m2, określająca jego grubość i sztywność.

Certyfikat FSC: Jeden z najbardziej znanych certyfikatów, które są przyznawane wyrobom z papieru. Oznaczenie opakowania znakiem FSC oznacza, że materiał wykorzystany do produkcji tego opakowania pochodzi z lasu, w którym gospodarka uwzględnia zasady ochrony środowiska, aspekty społeczne i ekonomiczne.

   

 

Logo w wersji wektorowej
Nadruk sitograficzny na torbach

Mikron (Mikrometr): Miara służąca do określania grubości folii. Jest to jedna milionowa metra, czy inaczej, jedna tysięczna milimetra. Jeden mikrometr równa się zatem 10−6 m.

Layout: Poglądowy projekt poszczególnych stron opakowania. Opracowujemy go z reguły w wersji elektronicznej dla celów akceptacji przed finalnym drukiem.

Proof: specjalnie wykonana odbitka (lub specjalistyczny wydruk) będąca dla drukarza maksymalnie zbliżonym obrazem tego, co powinien osiągnąć na maszynie drukarskiej pod względem wierności barw.

Apla:  Jednolite tło w technikach drukarskich, służące jako podkład pod logo lub elementy graficzne. Z reguły drukowane w pantonach.